Ką daryti susirgus koronavirusu COVID-19

Jei pajutote karščiavimo ar kvėpavimo takų sutrikimo (pvz., kosulys ar oro trūkumas) simptomus per 14 dienų grįžę iš Kinijos, Italijos, Prancūzijos ar kitų šio viruso paveiktų užsienio šalių arba turėjote tiesioginį kontaktą su žmonėmis, kurie buvo grįžę iš viruso paveiktų šalių, nedelsdami turėtumėte susisiekti su medicinos specialistais ir papasakoti apie savo kelionę ar tiesioginį kontaktą su galimai užsikrėtusiais žmonėmis. Tuomet jūs gausite visus nurodymus, kuriais turėsite vadovautis.

Kaip elgtis, jei sergate (ar manote, kad sergate) COVID-19

Jeigu užsikrėtėte ar manote kad užsikrėtėte COVID-19, laikykitės žemiau pateiktų nurodymų, kad apsisaugotumėte nuo tolimesnio viruso plitimo savo namuose ar bendruomenėje.

Likite namuose

Turėtumėte apriboti savo judėjimą ir likti namuose. Jokiu būdu neikite į darbą, mokyklą, prekybos centrus, parduotuves ar kitas viešas vietas. Venkite naudotis viešuoju transportu, taksi ar pavežėjų paslaugomis.

Prieš atvykdami į gydymo įstaigą, paskambinkite medikams

Jeigu sergate arba manote, kad sergate COVID-19, jokiu būdu patys nevykite į gydymo įstaigą. Pirmiausia rekomenduojama paskambinti medikams, kad jie galėtų imtis visų saugumo priemonių, kurios padėtų sumažinti viruso plitimo tikimybę. Būtina vadovautis medicinos specialistų pateiktais nurodymais. Medicinos specialistai įvertins jūsų simptomus, sveikatos būklę ir potencialią riziką bei nustatys ar jums reikia atlikti COVID-19 tyrimą.

Atskirkite save nuo kitų žmonių ir gyvūnų, esančių jūsų namuose

Turėtumėte kaip įmanoma labiau apriboti kontaktą su žmonėmis ar gyvūnais, kurie yra jūsų namuose, stengdamiesi būti tik viename konkrečiame kambaryje – kuo toliau nuo aplinkinių. Taip pat nereikėtų naudotis tuo pačiu vonios kambariu (nors dažniausiai tokios galimybės nebūna).

Dėvėkite veido kaukę

Jei esate arti kitų žmonių ar gyvūnų, dėvėkite veido kaukę (tiek namuose, tiek kitose erdvėse). Jei veido kaukės dėvėti negalite (pvz., dėl to, kad ją dėvėdami jaučiate oro trūkumą), kartu su jumis gyvenantys asmenys neturėtų būti su jumis tame pačiame kambaryje, o jei tokios galimybės nėra – jiems reikėtų dėvėti veido kaukę.

Užsidenkite, kai kosite ir čiaudite

Kai kosite ar čiaudite, užsidenkite burną servetėle. Panaudotą servetėlę nedelsdami išmeskite į šiukšlių dėžę. Taip pat nedelsiant reikėtų nusiplauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu ne trumpiau kaip 20 sekundžių. Jei galimybės nusiplauti rankas muilu ir vandeniu nėra, naudokite nuo 60 iki 95% spirito turinčias rankų dezinfekavimo priemones.

Reguliariai plaukite rankas

Reguliariai plaukite rankas muilu ir šiltu vandeniu. Tai turėtumėte daryti bent 20 sekundžių. Jei nėra galimybės pasinaudoti muilu ir vandeniu, naudokite spirito pagrindu pagamintą rankų dezinfekavimo priemonę (kurios sudėtyje yra nuo 60 iki 95% spirito). Plaunant rankas (ar naudojant rankų dezinfekavimo priemonę), reikia kruopščiai nuplauti visas rankų vietas. Neplautomis rankomis negalima liesti veido, ypač burnos, nosies ir akių.

Kasdien valykite dažnai liečiamus daiktus ir paviršius

Dažnai liečiamiems daiktams ir paviršiams yra priskiriami stalai, durų rankenos, vonios kambario ir tualeto reikmenys, telefonai, kompiuterio klaviatūros ir pelės bei kt. Visi šie paviršiai turėtų būti kasdien kruopščiai valomi. Taip pat reikėtų valyti ir tuos paviršius, ant kurių yra įvairių kūno skysčių.

Stebėkite savo simptomus

Jei savijauta blogėja (pvz., sunkėja kvėpavimas), būtina pakartotinai kreiptis pagalbos į medikus, informuojant juos, kad jums buvo nustatytas COVID-19 arba manote, kad galite sirgti šiuo koronavirusu. Tačiau pirmiausia visą tai jūs turėtumėte padaryti su medicinos įstaiga susisiekę telefonu, papasakodami jiems apie savo savijautą. Medicinos specialistai jums pateiks tolimesnius nurodymus, kuriais turėsite vadovautis. Atvykus greitajai pagalbai į jūsų namus, pasistenkite dėvėti veido kaukę.

Nesidalinkite asmeniniais daiktais

Jokiu būdu nesidalinkite asmeniniais daiktais, tokiais kaip indai, stiklinės, puodeliai, virtuvės įrankiai, rankšluosčiai ar patalynė su kitais žmonėmis, esančiais jūsų namuose. Pasinaudojus tokiais daiktais, juos reikia labai gerai išplauti, naudojant plovimo priemonę.

Karantino namuose laikotarpis

Pacientai, kuriems buvo nustatytas COVID-19, turėtų likti namuose, kad tokiu būdu sumažintų tolimesnio viruso plitimo tikimybę. Tokius nurodymus jums pateiks medicinos specialistai. Jais turėtume vadovautis tol, kol medicinos specialistai pateiks kitokius nurodymus.