Kaip apsisaugoti nuo koronaviruso COVID-19

Kaip-apsisaugoti-COVID-19

Šiuo metu nėra vakcinos, padedančios apsisaugoti nuo koronaviruso SARS-CoV-2 sukeliamo COVID-19. Todėl geriausias būdas apsisaugoti nuo šio koronavirusio yra vengti kontakto su juo. Taip pat turėtume imtis atitinkamų priemonių, kurios padėtų sumažinti tikimybę užsikrėsti koronavirusu COVID-19.

  • Plaukite rankas. Būtina reguliariai plauti savo rankas naudojant muilą ir šiltą vandenį – bent 20 sekundžių – ypač po pasinaudojimo tualetu, prieš valgant, išpūtus nosį ar pasinaudojus servetėle nusikosėjus arba nusičiaudėjus. Rankas būtina plauti ir pabuvojus viešose vietose. Jei galimybės nusiplauti rankų nėra, būtina naudoti alkoholio pagrindu (su bent 60% alkoholio) pagamintas rankų dezinfekavimo priemones.
  • Venkite liesti savo veidą. Liečiant savo veidą ar burną neplautomis rankomis galima lengvai pernešti virusą. Todėl stenkitės neliesti akių, nosies ir burnos neplautomis rankomis.
  • Laikykitės atstumo. Venkite artimo kontakto su sergančiais žmonėmis. Jei šalia jūsų yra žmogus, kuris kosėja ar čiaudi, laikykitės bent dviejų metrų atstumo.
  • Nesidalinkite asmeniniais daiktais. Dalinantis tokiais daiktais kaip valgymui skirti įrankiai, vandens buteliukai, stiklinės, mobilieji telefonai ir kt., galima lengvai užsikrėsti virusu.
  • Užsidenkite burną, kai kosite ar čiaudite. Kosėti ar čiaudėti reikėtų tik į sulenktos rankos riešo zoną arba į servetėlę, kurią reikia iš karto išmesti į šiukšlių dėžę.
  • Valykite paviršius. Būtina valyti ir dezinfekuoti dažnai liečiamus objektus ir paviršius, naudojant įprastines buitines valymo priemones bei šluostes.
  • Būkite informuoti. Reguliariai naudokitės internetu ir domėkitės besikeičiančia situacija, atkreipdami dėmesį į medikų rekomendacijas.
  • Sirgdami likite namuose. Jei sergate, neikite į viešas erdves ir likite namuose tol, kol pasveiksite.
  • Vadovaukitės specialistų rekomendacijomis dėl veido kaukių. Veido kaukės sveiko žmogaus nuo COVID-19 viruso neapsaugo. Veido kaukes turėtų dėvėti tie žmonės, kurie pajunta COVID-19 būdingus simptomus arba jau serga šiuo virusu, kad tokiu būdu apsaugotų aplinkinius nuo viruso perdavimo. Veido kaukių naudojimas taip pat yra būtinas sveikatos priežiūros srityje dirbantiems žmonėms ir tiems, kurie rūpinasi sergančiais (pvz., namuose ar sveikatos priežiūros įstaigoje).

Žmonės, kurie mano, kad užsikrėtė COVID-19, turėtų nedelsdami susisiekti su medicinos specialistais (sužinokite plačiau apie tai, kaip reikėtų elgtis, užsikrėtus koronavirusu COVID-19).