Mitų apie koronavirusą COVID-19 paneigimas

Nors rizika užsikrėsti koronavirusu COVID-19 yra pakankamai didelė, nemenka dalis žmonių vadovaujasi klaidinga informacija, kuri neatitinka tikrovės. Baimė ir nerimas yra puiki terpė rastis įvairiems mitams, kurie sparčiai plinta ir netrunka įsišaknyti visuomenėje. Kadangi mitai nepadeda lengviau kovoti su COVID-19, verta pasistengti juos išsklaidyti, pateikiant labai akivaizdžius faktus.

Ar koronavirusas COVID-19 paveikia tik vyresnio amžiaus žmones, ar gali paveikti ir jaunesnius?

Koronavirusu COVID-19 gali užsikrėsti įvairaus amžiaus žmonės. Vyresnio amžiaus žmonės, kurie turi tam tikrų sveikatos sutrikimų, tokių kaip astma, diabetas, širdies ligos ar kt., susiduria su didele sunkių ir mirtinų viruso komplikacijų rizika. Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja visų amžiaus grupių žmonėms imtis visų apsaugos priemonių padedančių apsisaugoti nuo viruso.

Ar yra vaistų, kurie apsaugo ar gydo nuo COVID-19 viruso?

Iki šiol nėra jokių specifinių vaistų, kurie būtų rekomenduojami naujojo koronaviruso COVID-19 gydymui ar apsisaugojimui nuo jo. Tačiau tie, kurie užsikrečia šiuo virusu, turėtų būti tinkamai prižiūrimi medikų, skiriant atitinkamą gydymą, kuris galėtų palengvinti simptomus, o tiems pacientams, kuriems išsivysto komplikacijos, turėtų būti teikiama kompleksinė medicininė pagalba. Tam tikri gydymo būdai šiuo metu yra išbandomi, siekiant atrasti veiksmingiausius gydymo metodus.

Ar antibiotikai gali padėti apsisaugoti ar išgydyti koronavirusą COVID-19?

Ne. Antibiotikai nėra veiksmingi prieš virusus. Jie yra veiksmingi tik prieš bakterijas. Naujasis koronavirsusas COVID-19 yra virusas, todėl antibiotikai neturėtų būti vartojami kaip apsisaugojimo ar gydymo priemonė. Tačiau jei COVID-19 virusu užsikrėtęs žmogus yra hospitalizuojamas, jam gali būti skiriami ir antibiotikai dėl kilusios šalutinės bakterinės infekcijos.

Ar reguliarus nosies plovimas druskos tirpalu gali padėti apsisaugoti nuo užsikrėtimo COVID-19 virusu?

Ne. Iki šiol nėra jokių įrodymų, kad reguliarus nosies plovimas druskos tirpalu galėtų apsaugoti nuo naujojo koronaviruso.

Nors manoma, kad reguliarus nosies plovimas druskos tirpalu gali padėti greičiau pasveikti po peršalimo, įrodymų, kad šis būdas galėtų padėti apsisaugoti nuo kvėpavimo takų infekcijų, nėra.

COVID-19 virusas nėra pernešamas tik karštame ir drėgname klimate

Koronavirusas COVID-19 gali būti pernešamas visuose klimatuose ir visose pasaulio dalyse, įskaitant ir kraštus, kuriuose vyrauja karštis ir drėgnas klimatas. Neatsižvelgiant į tai, po kokio klimato šalis jūs keliaujate, turėtumėte visuomet imtis visų įmanomų saugumo priemonių, kurios gali padėti apsisaugoti nuo COVID-19. Ir vienas iš veiksmingiausių būdų tai padaryti – reguliariai plauti rankas. Tai padeda pašalinti ant rankų patenkantį virusą ir užkirsti kelią juo užsikrėsti palietus rankomis burną, nosį ar akis.

Šaltas oras ir sniegas negali nužudyti COVID-19

Nėra jokio pagrindo teigti, kad šaltas oras gali nužudyti koronavirusus, tokius kaip COVID-19, ar kitas infekcijas sukeliančias bakterijas. Normali žmogaus kūno temperatūra išlieka 36.5°C–37°C ribose, kad ir kokia būtų aplinkos temperatūra ar oro sąlygos. Veiksmingiausias būdas apsaugoti save nuo naujojo koronaviruso, yra dažnas rankų plovimas šiltu vandeniu su muilu, ne trumpiau kaip 20 sekundžių, vandeniu arba alkoholio pagrindu pagaminta rankų dezinfekavimo priemone.

Karšta vonia neapsaugo nuo koronaviruso COVID-19

Karšta vonia tikrai neapsaugos jūsų nuo koronaviruso COVID-19. Mūsų kūno temperatūra išlieka 36.5°C–37°C ribose, neatsižvelgiant į tai, kokio karštumo vonioje mes maudomės ar po kokio karštumo vandeniu prausiamės duše. Geriausias būdas apsisaugoti nuo koronaviruso – laikytis pagrindinių higienos reikalavimų.

Ar vakcina nuo plaučių uždegimo apsaugo nuo naujojo koronaviruso?

Ne. Vakcinos nuo plaučių uždegimo (pneumonijos), tokios kaip pneumokokų vakcina ir B tipo Haemophilus influenza (Hib) vakcina, neapsaugo nuo naujojo koronaviruso COVID-19.

Šis virusas yra naujas ir kol kas vakcinos nuo jo nėra. Šiuo metu yra atliekami tyrimai ir bandoma sukurti vakciną nuo 2019-nCoV.

Naujasis koronavirusas negali būti perduotas per vabzdžių įkandimus

Iki šiol nėra jokių įrodymų, kad naujasis koronavirusas COVID-19 galėtų būti perduotas per vabzdžių įkandimus. Naujasis koronavirusas yra kvėpavimo takų virusas, kuris labiausiai plinta oro lašeliniu būdu, kosint arba čiaudint virusu infekuotam žmogui, arba per virusu infekuoto žmogaus kūno skysčius. Tam, kad apsisaugotumėte, reguliariai plaukite rankas ir venkite artimo kontakto su žmonėmis, kurie kosi arba čiaudi.

Rankų džiovintuvai negali nužudyti naujojo koronaviruso

Rankų džiovintuvai nėra veiksmingos priemonės, kurios galėtų padėti nužudyti naująjį koronavirusą COVID-19. Jei norite apsisaugoti nuo šio viruso, reguliariai plaukite rankas, o tuomet, kai jas būnate švariai nuplovę, nusausinkite popieriniu rankšluosčiu, popierine servetėle ar rankų džiovintuvu.

Ar alkoholio arba chloro purškimas ant kūno gali nužudyti naują koronavirusą?

Atsakymas vienareikšmiškas – ne! Alkoholio ar chloro purškimas ant kūno nenužudys koronavirusio COVID-19, kuris jau pateko į žmogaus organizmą. Tai ne tik neveiksminga, bet gali būti ir pavojinga žmogaus sveikatai. Tiek alkoholis, tiek chloras gali pasitarnauti dezinfekuojant įvairius paviršius, tačiau tokios priemonės turi būti naudojamas atsižvelgiant į visas rekomendacijas.

Ultravioletinės dezinfekavimo lempos negali nužudyti COVID-19

UV lempos neturėtų būti naudojamos sterilizuoti rankoms ar odai kitose kūno vietose, kadangi ultravioletinių spindulių radiacija gali sudirginti ir pažeisti odą.

Ar termo skaneriai yra veiksminga priemonė nustatant COVID-19 infekuotus žmones?

Termo skaneriai yra veiksminga priemonė nustatant, kuris žmogus karščiuoja (kurio žmogaus kūno temperatūra yra aukštesnė nei normali). Tačiau tokie skaneriai negali nustatyti, kad žmogus yra užsikrėtęs, jei jis dar nekarščiuoja. Taip yra todėl, kad įprastai prireikia 2–10 dienų, kol virusu infekuotas žmogus pajunta simptomus ir ima karščiuoti.

Ar česnako valgymas gali padėti apsisaugoti nuo naujojo koronaviruso?

Česnakas yra labai naudingas ir sveikas maisto produktas, kuris pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, tačiau nėra jokių įrodymų, kad česnako valgymas galėtų padėti apsisaugoti nuo koronaviruso COVID-19.